Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Inżynier i pielęgniarka zawsze będą mieć pracęInżynier zawsze będzie miał pracę!

Inżynierowie są cenieni i poszukiwani na rynku pracy. Nie tylko w Polsce. Zapotrzebowanie na absolwentów kierunków inżynierskich jest ogromne. Według rządowych prognoz – w ciągu najbliższych 5 lat na przykład w branży IT zabraknie 50 tys. inżynierów.

Z danych OBOP wynika, że w 2013 roku w naszym przemyśle może zabraknąć ponad 46 tys. inżynierów, a w branży usług kolejnych 22 tysięcy specjalistów. Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego zachęca również dziewczyny do studiowania informatyki czy biotechnologii animacją "Skłodowska-Curie też studiowała nauki ścisłe" - podaje "Gazeta Prawna".

Elektronika i telekomunikacja to dziedziny, które decydują o ciągłym rozwoju technologii wykorzystywanych w naszym życiu. Dlatego też już w 2011 r. najwyższe zarobki otrzymywali inzynierowie elektroniki i telekomunikacji.


PWSZ w Gnieźnie ceniona przez pracodawców

W 14. edycji Rankingu Szkół Wyższych 2013 przygotowanego wspólnie przez miesięcznik Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita nasza Uczelnia otrzymała najwięcej punktów rankingowych w kategoriach: preferencje pracodawców - 78,95 (2 najlepszy wynik w tej kategorii po PWSZ w Ciechanowie) oraz nasycenie kadry o najwyższych kwalifikacjach - 100 i własna baza dydaktyczna - 100.

W rankingu brano pod uwagę pięć grup kryteriów: prestiż, siłę naukową, warunki studiowania, innowacyjność oraz umiędzynarodowienie.

Pełen raport dostępny na www.perspektywy.pl.


Wywiad z dr. Hubertem Iglińskim, dyrektorem Instytutu Transportu PWSZ w Gnieźnie przeprowadzony przez Łukasza Mucioka, logistyka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie

Ł.M.: Skąd pomysł na współpracę ze szkołami średnimi?
H.I.: Uznaliśmy za cenne pokazanie uczniom gnieźnieńskich szkół średnich, że w ich mieście działa nieduża, ale za to prężna i bardzo przyjazna studentom Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oferująca studia na 7 kierunkach, w tym również na kierunku Transport, a najlepszym do tego sposobem będzie zaproszenie uczniów na cykl 5 wykładów obejmujących ważne i aktualne problemy oraz wyzwania stojące przed sektorem transportu i logistyki.

Ł.M.: Jak Pan widzi tę współpracę w przyszłości?
H.I.: Oczywiście chcielibyśmy tę współpracę kontynuować i kolejnymi cyklami wykładów zachęcać młodych ludzi do poszerzania horyzontów i kontynuowania nauki na wyższym poziomie. Mając nadzieję, że część z nich wybierze gnieźnieński PWSZ. Będziemy również rozszerzać i uatrakcyjniać naszą ofertę o zajęcia i pokazy w laboratoriach, a także konkurs towarzyszący wykładom.

Ł.M.: Czy młodzież jest zainteresowana transportem, logistyką?
H.I.: Od lat obserwuję znaczne i wciąż rosnące zainteresowanie studiowaniem na kierunkach transport i logistyka. Nie dziwi mnie to, ponieważ są to niesamowicie interesujące i ważne, a równocześnie bardzo praktyczne studia. Nie dziwi mnie również pragmatyka wyborów podejmowanych przez młode osoby. Polska wciąż jest w budowie, szczególnie jeśli chodzi o rozwój sieci transportowych, systematycznie rozwija się nasza gospodarka, rośnie poziom współpracy międzynarodowej i wymiany handlowej, zarówno w ramach UE, jak i pozostałymi krajami na wszystkich kontynentach, to wszystko i wiele innych powoduje, że rynek pracy wciąż czeka na młodych i ambitnych dobrze wykształconych specjalistów w zakresie transportu i logistyki, a takie wykształcenie daje właśnie PWSZ w Gnieźnie.

Ł.M.: Panuje opinia, że studia inżynierskie są trudne. Jak Pan to widzi?
H.I.: Z pewnością studia na kierunkach inżynierskich wymagają nieco więcej pracy niż na kierunkach humanistycznych, ale ze studiowaniem jest, jak ze wspinaczką wysokogórską, im więcej się człowiek napoci podchodząc pod górę, im więcej pokona po drodze trudności (a nie są to ogromne trudności), tym lepsze będzie miał widoki. Bardziej wymagające studia to lepsze wykształcenie i zdecydowanie lepsze perspektywy dobrze płatnej pracy w przyszłości. I o tym powinni pamiętać młodzi ludzie decydujący o wyborze uczelni wyższej.

Ł.M. Jakie są perspektywy po ukończeniu kierunku Transport?
H.I. Wspomniałem na wstępie o bardzo dobrej atmosferze panującej na PWSZ w Gnieźnie. Muszę uzupełnić, że jest ona owocem nie tylko działań braci studenckiej, ale współtworzy ją zaangażowana, doświadczona i fachowa kadra dydaktyczno-naukowa mająca głęboką wiedzę i szerokie doświadczenie oraz bardzo oddani studentom i uczelni pracownicy administracyjno-techniczni, w szczególności pracownice Działu Kształcenia i Spraw Studenckich. Nasi studenci mają również możliwość wyjazdów w ramach programów Erasmus do uczelni partnerskich m.in. w Kopenhadze, Alytus na Litwie i Wolfenbüttel w Niemczech ściśle współpracującej z koncernem Volkswagen.
Serdecznie zachęcam na przyszłe wykłady otwarte i dalszej współpracy z PWSZ w Gnieźnie, a maturzystów do składania dokumentów na naszej uczelni.


Pielęgniarka to zawód przyszłości

Pielęgniarki nie będą miały trudności ze znalezieniem pracy. Już teraz w polskiej ochronie zdrowia ich brakuje, a w przyszłości ten deficyt się pogłębi. Pielęgniarstwo to dziedzina naukowa, która nieustannie i bardzo szybko się rozwija.

W służbie zdrowia pielęgniarka jest fachowcem, który oprócz wiedzy i umiejętności daje pełne zaangażowanie swojej ludzkiej natury w koncentrowaniu się na pomaganiu człowiekowi. Fachowość pielęgniarki musi być zintegrowana z jej osobowością. Postrzegamy ją jako kogoś bliskiego, kogoś kto służy pomocą; jest przyjacielem, który słucha, wyjaśnia, uczy zachęca i mobilizuje do podejmowania wysiłków na rzecz zdrowia. Jest człowiekiem, który okazuje akceptację i szacunek drugiemu człowiekowi.


Dobre studia - pewna przyszłość!

Studia inżynierskie? Dla kogo?
Warto wybrać studia inżynierskie ponieważ dają one perspektywę ciekawej i dobrze płatnej pracy w przyszłości. Studenci odbywają praktyki w wiodących firmach w regionie i dzięki temu już na studiach  zdobywają umiejętności praktyczne i doświadczenie zawodowe oraz nawiązują kontakty, które owocują podjęciem po studiach pracy. Nasza Uczelnia współpracuje z największymi firmami z branży w regionie.

Wybrani partnerzy:
Trepko, Velux, Cargill, Scanclimber, Jenox Akumulatory, Stomil Nekla.

Zarobki inżynierów odzwierciedlają trud włożony w główkowanie nad rozwiązaniem problemów technologicznych.

Matematyka, fizyka i chemia dają się lubić! Wystarczy poeksperymentować i zrozumieć, że wiedza matematyczno-przyrodnicza przydaje się w życiu! Przyszły inżynier powinien być kreatywny i nie bać się przedmiotów ścisłych. Matematykę, fizykę, chemię można zrozumieć jeśli wiedzę przekazuje w czytelny sposób specjalista w danej dziedzinie a nauka odbywa się przy pomocy odpowiednich sprzętów laboratoryjnych. Czyż nie najlepiej uczyć się w praktyce? Jeśli chcesz zapisać się na dodatkowe zajęcia z chemii, fizyki bądź matematyki napisz na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - jeśli zbierze się 10 osób chętnych uruchomimy zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki lub chemii.

Zajęcia w małych grupach laboratoryjno - ćwiczeniowych na nowym specjalistycznym sprzęcie dają dobre przygotowanie  do studiów II stopnia w Politechnice Poznańskiej lub w innej uczelni. Każdy ze studentów może samodzielnie eksperymentować pod okiem profesorów! Wśród naszych absolwentów znajdują się obecni doktoranci Politechniki Poznańskiej.

Jakie mamy doświadczenie?
Od 9 lat jako autonomiczna Uczelnia kształcimy inżynierów. Wcześniej w tym miejscu był oddział Politechniki Poznańskiej. Znakomita i stabilna kadra własna uzupełniona o cenionych wykładowców z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego, stale doskonalone programy i unowocześniane laboratoria oraz współpraca z firmami z branży technicznej świadczą o wysokim poziomie kształcenia.

Kształcenie na PWSZ w Gnieźnie spełnia wszystkie standardy określone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Komisję Akredytacyjną, która potwierdziła to przyznając naszej Uczelni  pozytywne oceny.

Politechnika Poznańska jest uczelnią patronacką dla studiów inżynierskich PWSZ w Gnieźnie, stąd też programy studiów są takie same jak programy realizowane na wydziałach PP.

Oferujemy kierunki:
  • elektronika i telekomunikacja,
  • informatyka,
  • inżynieria środowiska - nowy kierunek,
  • ochrona środowiska,
  • transport,
  • zarządzanie i inżynieria produkcji.
Absolwenci otrzymują tytuł zawodowy INŻYNIERA i mogą kontynuować studia magisterskie (II stopnia) na Politechnice Poznańskiej lub na innej uczelni krajowej lub zagranicznej.

Co nas wyróżnia?
PWSZ jest uczelnią państwową - zatem studia stacjonarne są BEZPŁATNE a studenci w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą liczyć na pomoc materialną.

Duża liczba godzin to zajęcia praktyczne w nowocześnie wyposażonych laboratoriach!

Liczne kontakty zagraniczne PWSZ w Gnieźnie w ramach programu Erasmus (oferta semestralnej wymiany studenckiej oraz praktyk zagranicznych) pozwalają  studentom nawiązać kontakty, które często owocują znalezieniem interesującego miejsca pracy.
  • Studenci kierunku informatyka mogą wyjeżdżać na semestralne studia zagraniczne w ramach programu Erasmus do Fontys University of Applied Sciences, Eindhoven w Holandii.
  • Studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji mogą wyjeżdżać na semestralne studia zagraniczne w ramach programu Erasmus do Alytus College na Litwie.
  • Studenci kierunku transport mogą wyjeżdżać do Ostfalia University of Applied Sciences (Niemcy).
  • Studenci kierunku ochrona środowiska mogą wyjeżdżać na praktyki zagraniczne do Archipelagos - Institute of Marine & Environmental Research of the Aegean Sea, Ikaria w Grecji.
W Uczelni aktywnie działają: Samorząd Studencki, Koło Programistyczne, Naukowe Koło Ochrony Środowiska oraz Naukowe Koło Marketingu i Badań Marketingowych „Anova”.

Dlaczego studiuję w PWSZ?

Igor Siwka, student ochrony środowiska:
02- Studia w PWSZ w Gnieźnie polecili mi znajomi, wybrałem je ze wzlędu na nowoczesną bazę laboratoryjną (m.in. tworzyw sztucznych, mikrobiologii, wytrzymałości materiałów). Na ochronie środowiska uczymy się na specjalistycznym sprzęcie jak w laboratoriach przemysłowych. Dzięki Uczelni odbyłem praktyki w Archipelagos - Institute of Marine Conservation w Grecji, gdzie prowadziłem wspólnie z koleżanką z roku dwa projekty: główny to poszukiwanie mikroplastików w wnętrznościach ryb i ogórków morskich, a kolejny to badanie degradacji różnych rodzajów toreb plastikowych w różnych warunkach. Nurkowaliśmy i zwiedzaliśmy okolicę.

Adriana Rokosik, studentka zarządzania i inżynierii produkcji:
01- Do studiowania w PWSZ w Gnieźnie skłoniła mnie przede wszystkim bliskość uczelni od mojego miejsca zamieszkania. Dodatkowym atutem były oferowane kierunki nauczania, spośród których był ten, na którym pragnęłam studiować czyli zarządzanie i inżynieria produkcji. Ważnym aspektem jest kwestia finansów, w Gnieźnie są niższe koszty utrzymania i studiowania niż w dużych ośrodkach akademickich, a poziom wysoki bo większość kadry akademickiej stanowią profesorowie z Politechniki Poznańskiej.

Nasza Uczelnia stwarza możliwość realizacji ciekawej i innowacyjnej pracy badawczej!

Kariera inżyniera!
Inżynier informatyki potrzebny nie tylko w firmach informatycznych ale w różnych gałęziach gospodarki, w przedsiębiorstwach i firmach korzystających z technologii IT , w biurach projektujących i wykonujących inteligentne instalacje, ponadto może otworzyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi informatyczne.

Po ukończeniu specjalności mikroprocesorowe systemy automatyki albo mikrokontrolery i układy mechatroniczne inżynier ma otwartą drogę do działań w szeroko rozumianej automatyzacji procesów w przemyśle, projektowaniu i wykonywaniu automatyki w inteligentnych obiektach oraz budynkach.

Inżynier elektroniki i telekomunikacji potrzebny w przedsiębiorstwach projektowych i produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny, przedsiębiorstwach operatorskich sieci i usług telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Będzie mógł również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie projektowania i produkcji, eksploatacji oraz serwisu różnego rodzaju sprzętu i urządzeń elektronicznych a także systemów i sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.

Inżynier ochrony środowiska potrzebny w zakładach przemysłowych, w zakładach przetwórstwa tworzyw sztucznych, w laboratoriach chemicznych, medycznych, w przedsiębiorstwach komunalnych, administracji rządowej i samorządowej, w rolnictwie i przetwórstwie materiałów roślinnych oraz odpadów komunalnych.

Inżynier zarządzania i inżynierii produkcji potrzebny na stanowisku łączącym kwalifikacje menedżerskie i inżynierskie, w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych oraz transportowych jako kontroler procesów produkcyjnych lub jakości produktów.

Inżynier transportu potrzebny w firmach zajmujących się budową i eksploatacją infrastruktury drogowej, w jednostkach projektujących systemy transportowe, magazynowania i transportu zakładowego, w przedsiębiorstwach transportu branżowego lub publicznego oraz komunikacji miejskiej.

Inżynier inżynierii środowiska potrzebny m.in. w biurach projektów, przedsiębiorstwach budowlano - instalacyjnych i eksploatacyjnych, służbach komunalnych, firmach produkcyjno - handlowych związanych z materiałami instalacyjno - budowlanymi, zakładach przemysłowych jako specjaliści z zakresu sieci, instalacji, gospodarki wodno-ściekowej itp.

Ukończenie studiów I stopnia jest warunkiem prowadzącym do uzyskania uprawnień budowlanych i projektowych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych jak również pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w ograniczonym zakresie.

Kariera pielęgniarki/pielęgniarza!
Pielęgniarki/pielęgniarze pracują nie tylko w szpitalach i przychodniach, ale też w żłobkach, przedszkolach, szkołach, ośrodkach rehabilitacji, przy opiece nad osobami starszymi i przewlekle chorymi. Ponadto mogą pracować z młodzieżą akademicką w katedrach i klinikach uczelni medycznych oraz w instytucjach zarządzających ochroną zdrowia.


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
tel.: 61 424 29 42
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 38, 62-200 Gniezno
Projekt i realizacja: kwitowski.com