Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Publikacje pracownikówBezpieczeństwo systemów informatycznych: ćwiczenia z wykorzystaniem systemów Windows i Linux

01Tytuł: Bezpieczeństwo systemów informatycznych: ćwiczenia z wykorzystaniem systemów Windows i Linux
Autor: Michał Szychowiak

Zapewnienie bezpieczeństwa systemów informatycznych należy do najważniejszych, a przy tym niezwykle ciekawych i jednocześnie trudnych problemów współczesnej informatyki. O doniosłości problematyki bezpieczeństwa decyduje przede wszystkim wszechobecność technik komputerowych.
W niniejszym skrypcie autor próbuje zapoznać studentów kierunków informatycznych z podstawowymi problemami bezpieczeństwa systemów informatycznych. Sposobem na osiągnięcie tego celu będzie realizacja zestawu ćwiczeń dobranego tak by pokryć zakresem tematycznym jak najszerszy obszar elementarnych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa systemów operacyjnych, infrastruktury sieciowej i usług aplikacyjnych.
Oczywiście przedstawienie w formie skryptu tak obszernej dziedziny jaką współcześnie jest bezpieczeństwo systemów informatycznych, nie może być kompletne i  wyczerpujące biorąc pod uwagę ciągły rozwój tej dziedziny. Jednak poszczególne ćwiczenia w pewnym stopniu starają się jak najlepiej reprezentować ten problem. Skrypt składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono teoretyczne podstawy problematyki poruszanej w ćwiczeniach, a w drugiej przedstawiono 10 konspektów ćwiczeń do samodzielnego wykonania.

Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie
Rok wydania: 2012
Dostępna w Bibliotece PWSZ w Gnieźnie i w sprzedaży na stronie uczelni

Ćwiczenia laboratoryjne z chemii fizycznej dla studentów studiów inżynierskich o kierunku ochrona środowiska

01Tytuł: Ćwiczenia laboratoryjne z chemii fizycznej dla studentów studiów inżynierskich o kierunku ochrona środowiska
Autor: Jadwiga Szołkowska-Malińska, Agnieszka Matłoka

Skrypt został opracowany z myślą o studentach ochrony środowiska. Zamysłem autorek skryptu było bardzo dokładne opisanie ćwiczeń i wyjaśnienie pojęć i czynności nawet oczywistych, aby maksymalnie ułatwić przygotowanie się studenta do ćwiczenia. Ponadto zamieszczone w skrypcie rysunki i schematy mają na celu ułatwienie zrozumienia badanych zjawisk fizykochemicznych oraz budowy i zasad działania wykorzystywanych zestawów aparaturowych. Szeroko omówiono też bezpieczeństwo w pracowni chemii fizycznej.

Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie
Rok wydania: 2010
Dostępna w Bibliotece PWSZ w Gnieźnie i w sprzedaży na stronie uczelni

Elementy analizy matematycznej dla studentów uczelni technicznych

01Tytuł: Elementy analizy matematycznej dla studentów uczelni technicznych
Autor: Lechosław Hącia

Skrypt powstał na podstawie wykładów prowadzonych przez autora dla studentów Politechniki Poznańskiej i państwowych wyższych szkół zawodowych. Przeznaczony dla studentów różnych kierunków studiów inżynierskich.
W książce przedstawiono najważniejsze wzory, definicje i twierdzenia niezbędne w toku nauki na uczelni technicznej. Podano definicję funkcji, jej zastosowanie i rodzaje, omówiono rachunek różniczkowy i całkowy funkcji jednej zmiennej i wielu zmiennych, szeregi liczbowe i funkcyjne. Zamieszczono również liczne przykłady, które mają ułatwić zrozumienie materiału.

Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej
Rok wydania: 2007
Dostępna w Bibliotece PWSZ w Gnieźnie.

Elementy ekonomiki jakości w przedsiębiorstwach

01Tytuł: Elementy ekonomiki jakości w przedsiębiorstwach
Autor: Maciej Szafrański

Książka jest przeznaczona dla studentów kierunków zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i marketing oraz kierunków pokrewnych, a także dla menedżerów zajmujących się zarządzaniem, w tym zarządzaniem jakością. Zaprezentowano w niej m.in. pojęcie jakości, zakres ekonomiki jakości, wybrane problemy ograniczoności zasobów oraz zagadnienia efektywności i skuteczności działań jakościowych. Następnie omówiono koszty jakości i przedstawiono typowe metody uzyskiwania informacji o tej grupie kosztów z systemu rachunkowości przedsiębiorstwa. Przedstawiono metody i narzędzia stosowane w analizie kosztów jakości, przy czym omówiono możliwość wykorzystania metod rachunku efektywności ekonomicznej uwzględniających zjawisko zmiany wartości pieniądza w czasie ze zwróceniem uwagi na kwestię budżetowania kosztów jakości. Na zakończenie zaprezentowano rachunek kosztów jakości, zwracając uwagę na ważność optymalizacji poziomu jakości. Omówione w książce zagadnienia teoretyczne wzbogacono licznymi przykładami.

Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej
Rok wydania: 2007
Dostępna w Bibliotece PWSZ w Gnieźnie

Ergonomia produktu

01Tytuł: Ergonomia produktu. Ergonomiczne zasady projektowania produktów
Autor: Jan Jabłoński (red.)

Pierwszy w polskiej literaturze podręcznik poświęcony projektowaniu produktów w ujęciu współczesnej ergonomii. Jest to opracowanie łączące wiedzę teoretyczną z wskazówkami praktycznymi w zakresie ergonomicznego projektowania. W „Ergonomii produktu" przedstawiono problematykę projektowania w sposób wszechstronny. Omówiono: podstawy metodologii projektowania, specyfikę projektowania ergonomicznego na potrzeby osób niepełnosprawnych, aspekt marketingowy w projektowaniu produktów ergonomicznych, przepisy prawa i normy obowiązujące w projektowaniu oraz związek między ergonomicznością produktu a wzornictwem przemysłowym. W części szczegółowej przedstawiono specyfikę ergonomicznego projektowania różnych rodzajów produktów: mebli, oprogramowania komputerowego, odzieży, narzędzi, samochodów, zabawek, a także urządzenia dla osób niepełnosprawnych.

Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej
Rok wydania: 2006
Dostępna w Bibliotece PWSZ w Gnieźnie.Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 38, 62-200 Gniezno
Projekt i realizacja: kwitowski.com