Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fizjoterapia - studia medyczne

STUDIA STACJONARNE  -  5-letnie,  jednolite magisterskie

 

Physiomedicus

 

 

OPIS KIERUNKU STUDIÓW

Fizjoterapia (dawniej Rehabilitacja Ruchowa) jest działem medycyny, który zajmuje się podnoszeniem jakości i komfortu życia pacjenta w odniesieniu do jego możliwości ruchowych. Celem fizjoterapii jest całkowite lub częściowe zniesienie występujących dolegliwości bólowych, które współtowarzyszą wielu chorobom. Nieodłączną częścią fizjoterapii jest również edukacja pacjenta, dotycząca zasad profilaktyki zapobiegających urazom podczas pracy i uprawiania aktywności sportowych.

W 2016 roku weszła w życie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która określa fizjoterapeutę, jako niezależny zawód medyczny, taki sam jak lekarz, pielęgniarka czy diagnosta laboratoryjny.

 

PROGRAM KSZTAŁCENIA składa się z przedmiotów kształcenia ogólnego, przedmiotów kierunkowych, specjalizacyjnych oraz z przedmiotów do wyboru (fakultetów). Nieodłącznym elementem programu kształcenia są również praktyki zawodowe, w tym 6-miesięczne praktyki uprawniające do uzyskania prawa do wykonywania zawodu.

 

PRZYKŁADOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA REALIZOWANE NA TYM KIERUNKU STUDIÓW

anatomia człowieka, biochemia, biofizyka, kinezyterapia, terapia manualna, fizykoterapia, masaż leczniczy, fizjoterapia ogólna, podstawy fizjoterapii klinicznej, podstawy fizjoterapii klinicznej w: geriatrii, kardiologii, chirurgii i onkologii, pediatrii, reumatologii, w ortopedii i traumatologii, psychiatrii, pulmunologii, ginekologii i położnictwie, neurologii i neurochirurgii oraz w neurologii dziecięcej, podstawy dietetyki, zaopatrzenie ortopedyczne, farmakologia, psychologia kliniczna i psychoterapia, zdrowie publiczne, prawo, ekonomia i systemy ochrony zdrowia, medycyna fizykalna i balneoklimatologia, diagnostyka funkcjonalna i programowanie rehabilitacji, sport osób niepełnosprawnych.

Studia na kierunku fizjoterapia, realizowane w profilu praktycznym, dzięki czemu studenci PWSZ, już od pierwszych semestrów mają możliwość uczęszczania na praktyki do ośrodków szpitalnych i pracowni poza szpitalnych. W programie studiów wyodrębniono praktyki ogólne (600 godzin) oraz praktyki kliniczne (960 godzin), które studenci odbywają w ośrodkach fizjoterapii, szpitalach, sanatoriach, ośrodkach dziennego pobytu, hospicjach itp.

Oprócz bogatej bazy partnerów którzy współpracują z Uczelnią w ramach realizacji zajęć praktycznych, studenci odbywają zajęcia dydaktyczne i praktyczne w Kampusie Uczelni przy ulicy Wrzesińskiej 43-55; w budynku nr 3, gdzie swoją siedzibę ma Instytut Nauk o Zdrowiu,
w którym znajdują się specjalistyczne pracownie i sale dydaktyczne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny:

·      pracownia ratownictwa medycznego (OIOM) z salą rehabilitacji medycznej

·      pracownia fizjologii

·      pracownia anatomii funkcjonalnej

·      pracownia pielęgniarstwa w niepełnosprawności – kinezyterapia

·      pracownia fizykoterapii

·      pracownia hydroterapii wraz łazienką do ćwiczeń pielęgnacji osób niepełnosprawnych

·      pracownia kinezyterapii

·      pracownia masażu

·      pracownia integracji sensorycznej (fizjoterapii dzieci)

 

Jednolite studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, trwają 5 lat i kończą się egzaminem dyplomowym.

 

Fizjoterapia

 

MOŻLIWOŚCI DALSZEGO ROZWOJU

Fizjoterapia jako dziedzina nauki cały czas się rozwija, dlatego dalszy rozwój kariery zawodowej, tak naprawdę związany jest z wyborem ścieżki specjalizacyjnej oraz miejscem docelowej pracy. Fizjoterapeuta może rozwijać swoje kompetencje w ramach:

·       fizjoterapii w sporcie

·       fizjoterapii w odnowie biologicznej

·       fizjoterapii w ortopedii i traumatologii narządów ruchu

·       fizjoterapii w chirurgii i onkologii

·       fizjoterapii w neurologii  neurochirurgii

·       fizjoterapii w kardiologii i pulmunologii

·       fizjoterapii w pediatrii

·       fizjoterapii w ginekologii

·       fizjoterapii w geriatrii

·       masażu leczniczym

·       terapii manualnej

·       terapii zajęciowej

·       osteopatii

·       doboru i sprzedaży zaopatrzenia medycznego

·       promocji zdrowia itp.

 


PERSPEKTYWY PRACY PO FIZJOTERAPII

Absolwenci tego kierunku studiów, najczęściej znajdują pracę w takich instytucjach, jak: publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia, przychodnie sportowo - lekarskie, kluby sportowe, sanatoria i uzdrowiska, hospicja, domy opieki, centra odnowy biologicznej, SPA, placówki oświatowe: szkoły wyższe, centra kształcenia osób dorosłych itp. Coraz częściej fizjoterapeuci decydują się również otworzyć własny gabinet fizjoterapeutyczny.

 

ZAROBKI

W ostatnich latach znacząco wzrasta zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutów. Coraz więcej osób, większość swojego czasu spędza w pozycji siedzącej. Dlatego społeczeństwo cierpi na zwyrodnienia kręgów szyjnych, bóle pleców i wady postawy. Stąd też popyt na usługi fizjoterapeutyczne z roku na rok wzrasta. Ponadto obecna swoista „moda” na uprawianie różnych aktywności sportowych, wiąże się często również z koniecznością eliminowania urazów związanych  z przeciążeniami.

Miesięczne wynagrodzenie w zawodzie fizjoterapeuty waha się w granicach od 2 276 zł do 3 234 zł (brutto)* Wielu fizjoterapeutów decyduje się również na przeprowadzenie procedury związanej z uznawalnością dyplomu, aby w dalszej kolejności podjąć pracę za granicą (Niemcy, Francja, Szwajcaria etc.), gdzie wynagrodzenie wynosi: 1900 - 2700 euro/m-c

* źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-fizjoterapeuta

 

PROGRAM STUDIÓW 

 

DECYZJA MNiSW

decyzja

UWAGA!

W ramach podnoszenia kompetencji zawodu fizjoterapeuty, aktualnie na poziomie ministerialnym trwają dyskusje, aby studia na kierunku fizjoterapia były prowadzone WYŁĄCZNIE w trybie stacjonarnym.

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 38, 62-200 Gniezno
Projekt i realizacja: kwitowski.com