Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Inżynieria Środowiska - studia inżynierskie

STUDIA STACJONARNE - 3,5 roku (7 semestrów)

STUDIA NIESTACJONARNE - 4 lata (8 semestrów)

Comunalis

 

Specjalności:

 

•    zaopatrzenie w wodę - oczyszczanie ścieków

•    ochrona środowiska

 

 

OPIS KIERUNKU STUDIÓW

 

Inżynieria środowiska to przede wszystkim studia o charakterze technicznym. Główne zadania inżyniera środowiska koncentrują się wokół utrzymania równowagi pomiędzy skutkami działalności człowieka a ochroną środowiska naturalnego. Studia mają charakter interdyscyplinarny, ponieważ dotykają wiedzy z zakresu nauk biologiczno - przyrodniczych oraz licznych aspektów technologicznych i inżynieryjnych.

 

Absolwent kierunku inżynieria środowiska potrafi rozwiązywać problemy o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym, dotyczące technologii procesów, urządzeń, instalacji oraz obiektów służących do kształtowania i ochrony środowiska. Ponadto absolwenci tego kierunku mają możliwość ubiegania się o uzyskanie uprawnień budowlanych  w zakresie projektowania i budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji centralnego ogrzewania.

 

Zakres uprawnień dla absolwentów inżynierii środowiska reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

 

Inżynieria Środowiska

 

PRZYKŁADOWE TREŚCI REALIZOWANE NA TYM KIERUNKU 

 

analiza matematyczna, biologia środowiska z elementami mikrobiologii sanitarnej, budownictwo i konstrukcje mechaniczne, chemia wody, ścieków i odpadów, ciepłownictwo i gazownictwo, gospodarka odpadami komunalnymi, gospodarka wodna, grafika inżynierska, hydrogeologia i hydrologia, instalacje sanitarne, inżynieria ochrony atmosfery, inżynieria elektryczna, kanalizacja, materiały budowlane i instalacyjne, mechanika i wytrzymałość materiałów, mechanika płynów, monitoring środowiska, ochrona środowiska z elementami ekologii, ogrzewnictwo i gospodarka energetyczna, podstawy automatyki, podstawy ergonomii, podstawy geodezji i kartografii, praktyka geodezyjna, technika cieplna, technologia ścieków, technologia wody, wentylacja, klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zarządzanie środowiskiem

 

praktyki

 

 

MOŻLIWOŚCI DALSZEGO ROZWOJU

 

Absolwenci studiów inżynierskich mogą kontynuować naukę, podejmując dalsze studia II stopnia (magisterskie) w innych uczelniach, studia podyplomowe oraz kursy doskonalenia zawodowego.

 

 

PERSPEKTYWY PRACY PO INŻYNIERII ŚRODOWISKA

 

Branża budowlana jest pierwszym miejscem gdzie inżynier środowiska możesz szukać zatrudnienia. Absolwenci tego kierunku pracują również w: biurach projektowych, jednostkach planowania przestrzennego, przedsiębiorstwach wodociągów i kanalizacji, przedsiębiorstwach gospodarki cieplnej, zakładach przemysłowych, biurach administracji państwowej, instytucjach naukowo-badawczych, biurach konsultingowych oraz w branżowych firmach produkcyjno-handlowych.

 

 

ZAROBKI ABSOLWENTÓW

 

Wynagrodzenie absolwenta inżynierii środowiska zależy od rodzaju firmy oraz od stanowiska, jakie w niej piastuje. I tak pensja asystenta projektanta w prywatnym biurze projektów, ze stażem pracy nie większym niż 2 lata, wynosi ok. 2500 zł netto. Inżyniera budowy w prywatnej firmie wykonawczej od 2500 do 3000 zł netto. Doradcy techniczno - handlowego z max. 2-letnim doświadczeniem ok. 2000 – 2500 zł netto + prowizje od sprzedaży

 

KOSZTY NAUKI 

  • Studia stacjonarne są nieodpłatne.
  • Opłata za zajęcia dydaktyczne na studiach niestacjonarnych inżynierskich dla osób rozpoczynających naukę od roku akademickiego 2018/2019 wynosi 1800 zł za semestr.

 

PROGRAM STUDIÓW

 

  Inżynieria Środowiska STACJONARNE

pdf  Program Studiów
  Inżynieria Środowiska NIESTACJONARNE
pdf  Program studiów  

 

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 38, 62-200 Gniezno
Projekt i realizacja: kwitowski.com