Andrzej Dobrogowski

andrzej dobrogowskiProf. dr hab. inż. Andrzej Dobrogowski

Stopień naukowy: doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie telekomunikacji.
Tytuł naukowy: profesor nauk technicznych.

Niektóre pełnione funkcje: dyrektor Instytutu Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej w latach 1989 – 2006.  Od października 2006 r. do sierpnia 2008 r. pierwszy dziekan Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej,  powstałego z przekształcenia Instytutu Elektroniki i Telekomunikacji PP.

Wybrane publikacje:

• Sygnał czasu, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań, 2003.
  • Optimal Segmented Compression Characteristic for Speech, IEEE Transactions on Communications, vol. COM-26, Feb. 1980, s. 301-302.
  • Synchronizacja telekomunikacyjnej sieci cyfrowej, Przegląd Telekomunikacyjny, . .5/1983, s. 132-136.
  • Taktowanie i synchronizacja w multiplekserach SDH, Przegląd Telekomunikacyjny,  10/1995, s. 562-572.
  • Odtwarzanie taktu z zastosowaniem interpolacji, Przegląd Telekomunikacyjny, 4/1997, s. 189-198, (współaut. M. Kasznia).
  • Time Effective Methods of Calculation of Maximum Time Interval Error, IEEE Transactions on Instrumentation and Measurement, vol. 50, June 2001, s. 732-741, (współaut. M. Kasznia).
  • Synchronizacja przekazów multimedialnych, Przegląd Telekomunikacyjny, 8-9/2001, s. 514-522.
  • Maximum Time Interval Error Assessment Based on the Sequential Reducing Data Volume, IEEE Transactions on Ultrasonics, Ferroelectrics and Frequency Control, vol. 49, July 2002, no. 7, s. 987-994, (współaut. M. Kasznia).
  • Urządzenia i systemy warstwy synchronizacyjnej sieci telekomunikacyjnej opracowane w IET Politechniki Poznańskiej, Zeszyty Naukowe Politechniki Poznańskiej,  Elektryka,  Z.48, 2004, s. 145-159, (współaut.  M. Jessa, M. Kasznia, K. Lange).
  • Czas i względność, Przegląd Telekomunikacyjny, 5/2005, s. 176-183.
  • Analysis of properties of multiwavelength source with an acousto-optic frequency shifter, Electronics and Telecommunications Quarterly, 2007, 53, no. 1. s. 39-46, (współaut. J. Lamperski, P. Stępczak).
  • Tunable UDWDM Transmitter with Optical Comb Source, Proc. of the 18th Telecommunication Forum TELFOR 2010, s.762-764, Nov. 23-25, Belgrad, Serbia, (współaut. J. Lamperski, P. Stępczak).
  • Analiza sygnałów synchronizacji w czasie rzeczywistym, Elektronika, 6/2013, s. 39-45, (współaut. M. Kasznia).

Zainteresowania naukowe:

• Sygnały czasu i częstotliwości i ich stosowanie w telekomunikacji i teleinformatyce.
  • Wielofalowe źródła optyczne i ich zastosowania w optycznych systemach ultra-gęstego zwielokrotnienia.
  • Satelitarne systemy nawigacyjne i ich współdziałanie z innymi systemami nawigacji, także wewnątrz-budynkowej.
  • Technologie RFID (Radio Frequency IDentification) i ich aplikacje w  internecie rzeczy (Internet of Things).

Wybrane wyróżnienia i nagrody:

• Nagroda zespołowa Ministra Edukacji Narodowej za udział w opracowaniu, skonstruowaniu i wdrożeniu systemu pomiarowego SP – 2000. Rok 1988
  • Dwukrotnie (1993 r. i 1997 r.) I Nagroda w Konkursie im. prof. Mieczysława Pożaryskiego na najlepsze artykuły opublikowane w czasopismach SEP – w zespole. W tym samym Konkursie, w 2000 r., II Nagroda indywidualna za cykl artykułów „ O czasie i zegarach”  opublikowanych w czasopiśmie Przegląd Telekomunikacyjny i Wiadomości Telekomunikacyjne.
  • Jubileuszowy Diament Przeglądu Telekomunikacyjnego za wyróżniające się publikacje zamieszczone w Przeglądzie Telekomunikacyjnym, przyznany przez Redakcję z okazji 75-lecia Przeglądu Telekomunikacyjnego. Rok 2003.
  • II Nagroda Prezesa Rady Ministrów w kategorii „Wybitne krajowe osiągnięcie naukowo-techniczne” za „System wspomagania synchronizacji w sieciach telekomunikacyjnych” – kierownik nagrodzonego zespołu, Rok 2005.
  • Odznaka honorowa „Zasłużony dla Łączności” przyznana przez Ministra Administracji i Cyfryzacji na wniosek Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji, 2016 r.